ما را دنبال کنید:

حضور شرکت پیام حنان در یازدهمین همایش ملی ادکا

حضور شرکت پیام حنان در یازدهمین همایش ملی ادکا

یازدهمین همایش ملی ادکا تحت عنوان رسالت‌های اجتماعی علم اطلاعات و دانش شناسی در ارتقا رفتارهای شهروندی، با حضور شرکت پیام حنان در دانشگاه پیام نور واحد تهران جنوب برگزار گردید. 

به گزارش لیزنا،سخنران اول این همایش دکتر مرتضی کوکبی به بیان اهمیت و نقش کتابخانه‌ها در ارتقای رفتارهای شهروندی پرداخت. سخنرانان بعدی آقایان رحمانی دبیر ادکا، مرتضی موسویان، رئیس هیات مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران و رئیس سابق مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،اورکی، رئیس دانشگاه پیام نور واحد تهران جنوب بودند. همچنین پیام‌های نوید بخش رحمت‌اله فتاحی، نوش‌آفرین انصاری، یزدان منصوریان، فریبرز خسروی در قالب کلیپ در همایش پخش شد.

در ادامه مهندس فاطمه کارخانچی مدیر فنی شرکت پیام حنان، سخنرانی خود را با عنوان " آشنایی با تهدیدهای امنیتی در فضای تبادل اطلاعات، بررسی راهکارها در بستر کتابخانه دیجیتال حنان" آغاز کرد. کارخانچی با ارائه تعریفی از کلیات امنیت به اهمیت و جایگاه آن، تهدیدات امنیتی مراکز و کتابخانه‌ها و چالش‌های پیش روی آنها اشاره کرد. وی در ادامه با اظهار این مطلب که امنیت هیچگاه به طور کامل نمیتواند برقرار شود و میباست هموارهدر پی برقراری بالاترین سطح امنیت بود، به راهکارهای امکانپذیر در رابطه با برقراری امنیت در کتابخانه‌ها پرداخت. مدیر فنی شرکت پیام حنان گفت" برای مقابله با تهدیدات امنیتی، نیاز به استفاده از محصولی که پروتکل‌های استاندارد با امنیت بالا و الگوهای استقرار هویت احساس می‌شود. کارخانچی سپس به اهداف استقرار امنیت در کتابخانه‌ها پرداخت و از مواردی همچون دسترس پذیری، صحت، مجرمانگی و ضمانت نام برد و به نرم افزار کتابخانه دیجیتال حنان به عنوان یک نمونه عملیاتی که در آن الگوهای امنیتی مانند الگوی اهراز هویت پیاده سازی شده است اشاره کرد. وی افزود، با بررسی‌ها و مطالعات تخصصی انجام شده توسط کارشناسان در آکادمی پیام حنان، کتابخانه دیجیتال حنان توانسته است به یکی از نرم افزارهای موفق مدیریت اطلاعات و محتوای دیجیتال با امنیت بالا بدل شود. درپایان مهندس کارخانچی به امکانات دیگر این نرم‌افزار اشاره کرد. وی گفت با بهره گیری از پروتکل استاندارد OAI-PMH دسترسی به هزاران کتابخانه دیجیتال بصورت برخط امکانپذیر است. علاوه بر این، کتابخانه دیجیتال حنان امکاناتی همچون جستجوی فرامتن، ماژول ترجمه با عنوان زبان یار یا دستیار مترجم، حاشیه نویسی، تبادل نظر کاربران و رتبه بندی مدارک توسط ایشان را شامل میشود.