ما را دنبال کنید:

همایش نسل نوین نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای و معرفی نرم‌افزار یکپارچه مدیریت کتابخانه نیکا با استقبال چشمیگیر و کم سابقه‌ای برگزار شد

  • PAYAM HANNAN Co
  • تقویم رخدادها
  • همایش نسل نوین نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای و معرفی نرم‌افزار یکپارچه مدیریت کتابخانه نیکا با استقبال چشمیگیر و کم سابقه‌ای برگزار شد
همایش نسل نوین نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای و معرفی نرم‌افزار یکپارچه مدیریت کتابخانه نیکا با استقبال چشمیگیر و کم سابقه‌ای برگزار شد

همایش نسل نوین نرم افزارهای کتابخانه ای در 29 مهرماه 1393 در سالن آمفی تئاتر هتل سیمرغ تهران ، با حضور چشمگیر روسای کتابخانه ها کتابداران و اندیشمندان حوزه علوم کتابداری و اطلاع رسانی و با اقبال قابل توجه اندیشمندان کتابداری و اطلاع رسانی اعتبار گرفت و  برگزار شد،

 طی این روز سعی شد با ارائه های تحقیقاتی، پژوهشی و عملیاتی و با سخنرانی کارشناسان ارشد تولید محصول و با بهره­گیری از کمک اساتید، صاحبنظران و پیش کسوتان این حوزه که اعتبار بخش این محفل بودند، موضوع مدیریت یکپارچه کتابخانه و کتابخانه دیجیتال شکافته شده  تا بدين ترتیب و با اطلاعات به دست آمده، از امروز به بعد مشخص گردد چه نرم افزاری نرم افزار یکپارچه مدیریت کتابخانه نیست و  چه نرم افزاری هست و شاخصه های آن به سمع و نظر علاقه‌مندان رسید

این همایش با نقد دیدگاه­های موجود و بازگشت به مفاهیم دقیق این حوزه به تبیین این مفهوم پرداخت و در عمل
نمونه­ای از کارهای صورت گرفته را به استحضار شرکت کنندگان محترم رسید.

امروزه خیلی از نرم افزارهای موجود با ادعای زیرساخت استاندارد نتوانستند نیازهای اولیه یک کتابخانه را چه در سطح کاربری و چه در سطح راهبری پاسخگو باشند اما امروز سادگی در عین ثبات با یک ارائه کاملا زنده و برخط به سمع و نظر علاقه‌مندان رسید.

در ادامه مباحث مهندس محمد آباقری اشاره ای به مباحث کاربردی به شرح ذیل داشتند:

"از رویای بحث عملیاتی شدن FRBR تا بحث سادگی در عین ثبات در بهره برداری از زیرساخت مارک...

آیا توانستیم به پای صحبت کتابدارانی بنشینیم که در عمل با نرم افزارکار می کنند و نیازهای مدیریتی و گزارشات به لحظه می خواهند را تهیه کنیم؟

آیا فقط زیرساخت استاندارد توانست تمام نیارهارا پاسخگو باشد؟ با قطع شدن مکرر سیستم چه کردیم؟

تازه از امکانات نوین بگذریم هنوز تنها نیاز،  داشتن یک سیستم بی عیب  یک سیستم بی دردسر و راحت است.

آنجایی که صحبت از Smart Shelf در دنیا می شود شما بخش Inventory  را  در نیکا فقط با بهره برداری بهینه از بارکد عملیاتی دیدید.

 بحث سامانه پرداخت، بحث درگاه USSD ، بحث گزارشات آنلاینی که در دموی Live در دانشگاه های مختلف کشور به علاقه‌مندان نشان داده شد. بحث دینامیک بودن تک تک درگاه های سیستم، از همه مهم تر بحث Mapping،  امروزه خیلی از نرم افزارهایی که هم من خوب می شناسم هم شما Metasearch  را در نسخه های متعددشان پوشش نمی دهند. فقط در یک نسخه خاص این ارتباط وجود دارد. اسم خیلی نرم افزارها شده یکپارچه اون وقت هرروز سرور باید Restart  یا اینکه یه سرویسی Stop/Start شود تازه remote این کار انجام می شه که فکر نکنیم اتفاقی افتاده است.

امروز باید از show off عبور کنیم و Live  شهامت داشته باشیم که سیستم مان را Present کنیم

می گوییم دیتابیسمان Oracle است و غیره و ذالک جز از آن به عنوان یک Repository  بهره دیگری می بریم؟ آیا آمده ایم از امکانات مالتی مدیایی 11g این دیتا بیس استفاده کنیم؟

امروز ابتدای راهی نوین هستيم. ما سال 1393 را سال آموزش زیر ساخت­های آنچه که در حوزه نرم­افزار به آن "نرم افزار یکپارچه مدیریت کتابخانه و کتابخانه دیجیتالی" نام می­نهیم، و سال 1394 را سال استقرار همگانی این نرم­افزارها در کتابخانه­ها با مقیاس­های بزرگ،

همانطور که امروز دقت فرمودید این گروه علمی فقط مدیریت یکپارچه کتابخانه و کتابخانه دیجیتالی را  معرفی نکرد.

در مقاله علمی ارائه شده ابتدا بحث تجربه ای عملیاتی بهره برداری از این نرم افزار در دانشگاه اصفهان به استحضار عزیزان رسید و سپس با معرفی بحث نوین Application Profile ها  و ارتباط آن با زیرساخت نیکا در ادامه وارد مباحث عملیاتی شدیم.

اگر امروز دکتر چشمه سهرابی تجربه عملیاتی در بهره برداری از زیرساخت نیکا را در دانشگاه اصفهان نمی شکافت و دکتر مهدي طاهری بحث نوین پروفایل کاربردی : تلاش برای بهینه سازی نظام های فراداده‌ای  را نمی­شکافتند در ادامه بحث، میثم فریور نیز در بیان مطالب خود این ارتباط را نمی­توانست در نیکا به شما نشان دهد.

آنجایی که دکتر چشمه سهرابی تجارب خود در انتخاب این نرم افزار را در کمیته ارزیابی نرم افزار مطرح می نماید و نقاط قوت و ضعف سیستم را به چالش می کشد بی شک کوله باری از امکانات جدید را به عنوان توشه ای از این همایش برای ما به ارمغان خواهد داشت و همکاران فنی من در اعمال آن تلاش بی وقفه خواهند نمود.

آنجایی که دکتر مهدي طاهری از  تلاش برای بهینه سازی نظام فراداده‌ای صحبت می کند تکلیف مشخص است باید آن را به عینه دید سپس فریور بحث Multi Standard را در نیکا به شما نمایش می دهد. (خیلی ساده و در طرفه العینی) آنجایی که طاهری گذر از یک استاندارد را تاکید دارد فریور نمونه عینی آن را در نیکا به نمایش درمی آورد.

 آنجایی که مهندس میثم در محیط عملیاتی بهره­برداری از پورتال نیکا را در هر زمان و هر مکان معرفی می‌نماید و به جزییات امکانات موجود در نرم افزار می‌پردازد به راحتی امکانات نوینی مطرح می شود که امروزه در هیچ یک از نرم‌افزارهای موجود راحتی طراحی و عملیاتی بودن محیط را نمی توانیم ببینیم. 

درجای دیگر که مهندس میثم، سطوح دسترسی مواد کتابشناختی و آرشیوی، مالکیت منابع، مالکیت مواد دیجیتالی را مطرح می نماید در ادامه در نرم افزار انواع  Water Marking  با گونه ای نوین در همان راستا نمایش داده  می دهد.

هنگامي كه طاهری نقش فراداده‌ها را مورد بررسی قرار می­دهد. فریور از سازماندهی منابع و محتوای آنها و بازیابی اطلاعات سخن می­گویند.

 وقتی که فراداده ساختاری را طاهری مطرح می­کند، فریور ارتباط فراداده با محتوا، ارتباط فراداده با منبع، ارتباط منبع به محتوا و ارتباط محتوا به فراداده را مطرح می­نمایند.

واقعا کف انتظارات از  یک نرم افزار کتابخانه ای چیست؟

این نیست که به یک استاندارد مشکل و دست و پاگیر بسنده کنیم ، سیستم های امروز باید Multi Standard باشند مگر فریور و طاهری اشاره ای جزاین داشتند؟

دیگر امروز انواع امکانات جستجو و اصطلاحنامه ها از بدیهیات هر نرم افزار کتابخانه ای است.

دیگر امروز استفاده از هر مرورگر از بدیهیات است.

اما آنچه که مهم است این است:

  • سادگی در عین ثبات
  • معماری مهندسی نه به اصطلاح وصله پینه ای : دردی که بسیاری از نرم افزارهای امروزی با آن درگیر هستند

فریور ابتدای سخن یک ILS را معرفی کرد یعنی یکپارچگی یعنی معماری یکپارچه، نه اینکه با یک معماری مبتنی بر یک پروژه یک دهه گذشته سخن از استاندارد مطرح کنیم. امروز به اذعان بزرگان این حوزه پافشاری به یک استاندارد، کنار رفته و بحث Application Profile  بسیار برجسته شده است.

همین اتفاقات که دائما در بسیاری از سیستم ها قطعی های مکرر ، پریدن اطلاعات ، اختلال در همزمانی ها ، اختلال در ارائه نگارش های جدید ، اختلال در تبدیل اطلاعات حتی در یک نرم افزار و ... دیده می شود، نیکا عاری از آن است.  

همه و همه اینها مشکل کاربر امروزی است کف انتظار اینست که نرم افزارم دائم قطع نشود، در تعداد کاربران همزمان که ورود اطلاعات می کنند،  ثبت اطلاعات و منابع جابجا نشود. هنوز این بدیهیات در نرم افزارهای با نام بزرگ ولی معماری شتابزده و تجاری دیده می‌شود.

من از زاویه ای با شما صحبت می کنم که تیم تحت سرپرستی اینجانب در گذشته به همین دلایل و عدم پذیرش راه صحیح مجبور به تصمیمی بزرگ گردیدند و امروز با بینشی عمیق و تصمیمی دقیق، ساده سازی و راحتی کاربر و ثبات سیستم محوریت قرار گرفته و تمام دغدغه همکاران بنده اینست که کاربر و راهبر هر دو در بهره برداری از سیستم از نهایت سادگی و ثبات بهره ببرند.

و بسیار از این ارتباطات که به دلیل كوتاهي وقت نمی­توانم تمام این روابط را بشکافم.

بنابراین در این جا لازم می­دانم که به معرفی کتابی که برای این همایش تهیه شد را معرفي كنم. محتوای مطالب  مطرح شده در این کتاب تمامی امکانات یک سیستم یکپارچه مدیریت کتابخانه ای را به تفکیک توضیح داده است.

در پايان مراتب پوزش و عذرخواهي خود را از عزيزاني كه فقط و فقط به دليل محدوديت فضا نتوانستيم در خدمتشان باشيم اعلام مي‌دارم. و مجددا اعلام آمادگي جهت برگزاري چنين شاكله هاي علمي را در سطح كشور با كمك شما عزيزان و صاحبنظران در اقصي نقاط ايران اعلام مي‌دارم.

اين حركت يك شروع است. امروز را نقطه عطفي بدانيم تا به اميد خداوند متعال در اين گام با ياري شما عزيزان اين حركت علمي را به دفعات تكرار نماييم."

هر چه كند همت مردان كند                    كار نه اين گنبد گردان كند.

                                                                                                                                   شاد . تندرست و پيروز باشيد.